Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Стратегическа прогноза на "Строго секретно"
Звездни войни II е военна безсмислица

Ако болният от Алцхаймер 90-годишен Роналд Рейгън би могъл да разбере какво става около него, щеше да се зарадва. Дванадесет години след като излезе от Белия дом неговите идеи за “звездните войни” намериха последовател. Това е Джордж Буш - младши, който иска да качи отново надпреварата във въоръжаването в Космоса.

Но нещата винаги са по-сложни, отколкото изглеждат на пръв поглед. Именно Рейгън беше инициатор на новия американски федерализъм - ограничаването на централната власт и прехвърлянето на повече компетенции към щатските и локални институции. Рейгън намали данъците, демонополизирайки най-важните сектори и съкрати държавната администрация. Нищо чудно, че Джордж Буш - младши все по-често прибягва към идеите на Рейгън, включително за Стратегическата отбранителна инициатива /Strategic Defense Initiative/, представена от него още през 1985 г. Тя беше “дете” на Студената война, резултат на военното съперничество между САЩ и СССР. Създаването на американски космически щит срещу атаката на съветските междуконтинентални ракети трябваше да бъде отговорът на Вашингтон на превъзходството на СССР в оръжията за масово унищожение.

Проектът на Рейгън предвиждаше изстрелването в Космоса на стотици лазерни “прехващачи”, които трябваше да разпознават и унищожават ракетите на противника. Разбира се, по онова време тази идея беше напълно неизпълнима при съществуващите тогава технологии. От онова време остана и ироничното “звездни войни”. Рейгън обаче похарчи за тях 50 милиарда долара. Критиците твърдяха, че това са пари, хвърлени в калта. Привържениците отвръщаха, че благодарение на стратегическата инициатива САЩ са усъвършенствали ракетната си система и са започнали производството на много бързите компютри, необходими за симулиране на противниковата атака.

Основната цел обаче беше напълно различна - да бъде стоварено върху СССР ново военно финансово бреме. Така и стана. СССР не издържа. Можеха да не издържат и САЩ, защото Джордж Буш - старши, който стана президент след Рейгън, наследи от него ... 4 трилиона долара дефицит.

Заради това Звездните войни от началото на 90-те години бяха забравени. Така беше до 1998 г., когато Клинтън въведе термина държави-ренегати, с които бяха окачествени Северна Корея, Ирак, Иран, Куба, Сирия и Либия, и отново се сети за Звездните войни под претекста, че “САЩ са уязвими на потенциален ядрен удар от държавите-ренегати и че нямат с какво да се защитят пред него”. Нарастна и ядреното съперничество между Индия и Пакистан. През 1998 г. Северна Корея успя да изстреля балистична ракета, която теоретично би могла да стигне до Аляска или Хаваите. Според ЦРУ, Иран и Ирак също имат потенциал да направят ядрени ракети. Тогава Клинтън започна да разсъждава за създаването на наземна Национална антиракетна система на САЩ /National Missile Defense/NMD/. Изграждането й трябваше да глътне 36 милиарда долара и да приключи през 2005 г. Едновременно Пентагонът предназначи 3,5 милиарда долара за изграждането на антиракетна система на бойния театър /Theatre High Altitude Area Defense/, чиято цел е защитата на американските бази и военни части извън САЩ. Но след поредния неуспешен опит /струваше над 100 милиона долара/, през август 2000 г. Клинтън реши да остави решението за изграждането на NMD на своя наследник. Вероятно беше постигната и договореност с Путин заради истинските причини за катастрофата на атомната подводница “Курск”.

Но Джордж Буш-младши бързо се върна към идеята за NМD. Заобиколен от стари военни “ястреби” като Чейни, Ръмсфелд и Пауъл от началото на своя мандат той превърна въпроса с NMD в основен на своята външна и вътрешна политика.

Светът е на прага на нова студена война и на надпревара във въоръжаването. Става дума за връщането за основния сблъсък САЩ-Русия и САЩ-Китай.

От военна гледна точка Звездни войни II са блъф и пълна безсмислица. Не толкова че едва ли ще бъдат реализирани, колкото заради факта, че не могат да предпазят САЩ от огромния руски ядрен арсенал и от новите ракети Топол - М, които според американски източници, Русия внедрява на въоръжение по три месечно. Ако към тях се прибавят и руските биологически и химически оръжия Звездни войни II стават още по-безсмислени. Те имат смисъл само в една насока - да бъде върнат преднамерено света към Студената война, да бъдат натрапени на геополитическите съперници Русия и Китай нови огромни военни разходи. Цялата структура от предишните ядрени и антиракетни договори е поставена под въпрос и може да бъде анулирана.

Путин предупреди за това Вашингтон. Към протеста се присъедини и Китай. ООН започна инициатива за нови преговори за нов международен договор, забраняващ оръжията в Космоса. Срещу тази идея обаче се противопоставиха САЩ, потвърждавайки старата си позиция, че няма нужда от такъв договор, защото техният нов проект бил отбранителен. Но всеки по-близък поглед разкрива нападателния характер на NMD. А тъй като всяка военна акция води до същата реакция, космическата надпревара изглежда неизбежна.

Вашингтон твърди, че договорът от 1967 г., който забрани използването на ядрени и други оръжия за масово унищожение в Космоса е достатъчен, за да предотврати войната там. Договорът между САЩ и СССР от 1972 г., известен като антибалистичния ракетен договор също забрани тези оръжия. Ако САЩ наистина се опитат да развият антиракетната система Русия и Китай ще отговорят с нови космически технологии срещу потенциалните агресори. Според повечето специалисти от технологична гледна точка космическите системи днес са на равнището, на което бяха военновъздушните сили в края на Първата световна война. Трябва да се очаква бум във военното и търговско използване на Космоса през следващите десетилетия. В момента САЩ имат предимство. Техни са 80 на сто от всичките 750 сателита в орбита. Те работят за военното разузнаване, комуникациите, за навигационните системи като например GPS /Global Positioning System/, която подпомага и американски военни обекти по света, включително насочването на оръжията към техните цели.

Трудно е да се оцени с какво наистина разполагат САЩ в Космоса, защото това е покрито с пълна секретност.

През Студената война САЩ имаха в Космоса две ядрени антисателитни оръжия /ASAT/, но ги унищожиха след подписването на договора от 1967 г. След това изработиха миниатюрно антисателитно оръжие /Miniature Нoming Vehicle - MHV/, което се изстрелва от изтребителя F-15 по сателитите на ниска орбита /LEO/.

През август 2000 г. САЩ изпробваха наземен химически лазер, предназначен за заслепяването на спътниците в орбита. Това е чисто нападателно оръжие.

Още по-силно доказателство за дългосрочните планове на Пентагона бяха ученията, проведени през януари 2001 г. в космическия център в базата в Chriever. Те симулираха космическа война през 2017 г.

Целта на американските ВВС е към 2012 г. да свалят балистична ракета с експериментален лазер, монтиран на сателит. Програмата за базиране на лазери в Космоса ще струва 30 милиарда долара и ще започне в близко време с тестове в базите във Флорида, Алабама и Мисисипи. Тя предвижда разполагането на 30 лазера около Земята, които ще могат да свалят сателити и да нанасят удари по цели на Земята.

Действащият от земята ASAT може да изстрелва MHV до 500 км. и вероятно е най-ефективно оръжие срещу военните и шпионски сателити LEO.

Ако идеята на Буш и Ръмсфелд на Звездни войни II се материализира тя ще струва стотици милиарди долари. Засега САЩ водят в надпреварата. Но според достоверна информация, освен Русия и Китай, още поне 20 държави, в това число Индия и Япония, работят над наземни лазерни ASAT оръжия.

По време на Студената война СССР експериментираше с орбитално ASAT оръжие, което след една обиколка около Земята се приближаваше до сателита на противника и го унищожаваше.

Елцин няколко пъти предупреди Вашингтон заради проведените от тях ASAT-тестове в края на 90-те години и ги призова да започнат преговори за нов договор, забраняващ оръжията в Космоса. Тъй като засега отговорът на САЩ е отрицателен трябва да се предполага, че и Русия ще ускори работата в тази насока.

Китай има по-малък опит с ASAT, но също трябва да ускори своите програми, за да се противопостави на САЩ в случай на конфликт заради Тайван.

Според източници в Хонг Конг китайците са разработили напреднало ASAT оръжие, което е минисателит, прикачващ се към сателита на врага като го унищожава или заглушава. Вероятно Китай е приключил опитите на Земята и ще ги изнесе в Космоса.

Заплахата от страна на САЩ срещу Русия и Китай е очевидна. Американците имат най-голям дял във военните и търговски сателити и са в най-напреднал стадий на националната си антиракетна програма.

Опитите на Вашингтон да се защитят и от Космоса за сметка на другите държави ще увеличи същата заплаха срещу Русия, Китай, Индия и Япония. Те ще са принудени да изнесат в Космоса свои ASAT технологии.

Светът е на прага на нова надпревара във въоръжаването. Този път тя ще е по-опасна, защото ще е в Космоса и ще се ръководи дистанционно. От военна гледна точка даже с новата си система САЩ няма да бъдат защитени срещу хилядите балистични руски ракети.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 71, April 2001
Геополитиката на православието /2/
/Продължение от предишния брой/Между падането на Константинопол и борбата за независимост на православните балкански нар...
    Дали "Операция Путин" беше подготвена в Ясенево
В навечерието на новата година Владимир Путин произнесе следната фраза: “Считам, че моят контракт завърши”. За какъв кон...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com