Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Зад кулисите на наркотрафика
Сашо Левов

Нарастващата наркомания в България е един от най-сериозните социални и медицински проблеми. Хиляди млади българи са включени в тази система. Те са само част от 100-те хиляди млади европейци, избрали професията на наркокуриери, т.е. на мулета. Сред тях има ученици, студенти, научни работници, учители, безработни, лекари, зъболекари... Не се страхуват от смъртното наказание, което ги очаква в Саудитска Арабия, Иран или Сингапур. Не знаят, че от пролетта на 2002 г. наркотрафикантите в Тайланд са разстрелвани в публични екзекуции на площадите, предавани по телевизията.

Наркокуриерите са привличани от печалбата - около 2000 долара за курс. В началото са изпращани по маршрути, които са подсигурени от подкупени митничари. Обещават им, че и полицаите са купени и няма от какво да се страхуват.

Но куриерите са най-малките пионки, които са жертвани първи. Защото малко хора разбират същността и кулисите на световната нарковойна, чиято цел е да създава постоянни наркокризи, включващи стотици милиарди долари мръсни пари. В тази огромна наркорека участват производителите и дистрибуторите на наркотици, тайните агенции и официални държавни институции, които използват наркотиците като източник за собствено финансиране, политици и банкери, наети да изперат милиардите.

Всички участващи в тази война я водят така, че да я ... загубят. Загубата е критерият за ... успеха.

На челно място са федералните агенции на САЩ начело с DEA - Агенцията за борба с наркотиците, департаментът на правосъдието, ЦРУ и ФБР, които се “награждават” сами за воденето на нарковойната като си удържат част от плячката - кеш, банкови депозити, автомобили, яхти, земя, самите наркотици. По този начин нарковойната гарантира успеха им, тъй като неефективността им оправдава тяхното по-нататъшно съществуване.

Ето защо тези агенции трябва да водят още по-интензивно нарковойната, за да са сигурни, че ще я ... загубят. Без тази война най-дребните фермери, отглеждащи марихуана ще свалят нейните цени до много ниски равнища. Гигантската наркокухня от Афганистан ще захрани целия свят по цени, на които един килограм кокаин и хероин ще струват колкото една бутилка уиски или една кубинска пура.

Друг наркотрафик се ръководеше от панамския генерал Нориега, който получи награда от американската DEA за сътрудничеството му в нарковойната. Нориега работеше за наркокартела Меделин и разработваше конкуренцията от картела Кали, като ги предаваше на DEA. DEA беше щастлива, Нориега беше щастлив, Меделин беше щастлив. По този начин, както наркобароните, така и воюващите срещу тях поддържаха трафика през Панама.

Специалните агенции на САЩ превърнаха наркотиците в проблем на националната сигурност. Но, за да могат да работят без да знаят даже в Конгреса с какво се занимават и откъде са им парите, те също трябва да печелят от наркотиците, т.е. да участват или да правят услуги на наркотърговците.

Това не се отнася само за DEA и ЦРУ. Със същото се занимават и английската MI-6, френското разузнаване, израелският Моссад. Нарковойната им осигурява парите за техните тайни операции. Войната ескалира. Обществеността иска нещо да се направи, без да си дава сметка, че най-големите наркобандити са онези, които трябва да воюват с наркобизнеса, за които само провалът осигурява успеха.

Всичко това не се знае от малките “мулета”, пренасящи през границите по няколко килограма хероин, пионките в тази огромна афера.

И при тях има движение. Преди няколко години световните наркобанди промениха методите на трафика. Все по-честото залавяне на големи транспорти стана твърде скъпо, заради което наркобандитите заложиха на трафика със стотици куриери. Те никога не тръгват директно от страната, в която се снабдяват с дрогата и много пъти сменят транспортните средства. Куриерът има връзка само с трима-четирима като него, от най-ниското ниво на наркомафията. Куриерите не разбират, че често големите босове ги “издънват” на границите, за да минат по-големите пратки или да се прикрият други куриери.

Според Интерпол, най-търсените мулета за трафика от Източна Европа са руснаците, българите, словаците, хърватите, македонците, албанците, косоварите и поляците. Вербовката се прави предимно сред по-младите и образовани хора, които не са подозрителни и в случай на нужда могат да импровизират. Вербовката става в дискотеките и клубовете.

Как превозват наркотиците? Най-често в специални жакети или сака, в които могат да носят 5-7 кг. Част от куриерите гълтат торбички или капсули с наркотици. Те са големи колкото зърната на грозде. Един куриер може да глътне до 30 капсули. Рекордьорът досега глътна наведнъж 3,5 кг. кокаин.

Това е изключително опасен метод на трафик, тъй като капсулите се разтварят от стомашните киселини.

В момента в затворите по света има 56 000 наркокуриери. Още толкова са в следствените арести, в килии, където на един човек се пада по един квадратен метър.

Това са най-глупавите и малки пионки. На пръв поглед те са без значение. Но именно те са най-голямата опасност за наркотрафика. Защото той може да спре, когато тези мулета престанат да работят.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 92, Jan-Feb 2003
Извънземните в Антарктида
През януари 1820 г. лейтенантът от руския имперски флот Михаил Лазарев откри нов материк на тогавашната карта на нашата ...
    В Прага - началото на края на НАТО
Историята се повтаря с фарсова методичност. През 1968 г. Прага беше началото на края на Варшавския договор. В столицата ...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com