Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Държава без народ

Защо българският народ беше наказан да бъде представляван от такива неудачници, некадърници, маргинали и бандити след 1990 г.? Защо през този период никой не се опита да формулира българския национален интерес?

Това е само част от най-опасното за България явление - липсата на чувство за общ интерес.

Чувството за общност у нас започва и завършва с общия език. Нищо повече. Държавата, към която се стремяха десетки предишни поколения, за днешния българин не е обща цел. През последните години тя беше превърната в дойна крава, а цялото “гражданско поведение” се свежда до това как да се наредят сред тези, които доят кравата, а не сред онези, които я хранят.

България е в уникално опасна ситуация - на държава без народ. Но за да могат да се формулират националните интереси трябва преди всичко да се чувстваме народ. А българите, даже на фона на най-голямата опасност от изчезване на държавата и нацията, не се чувстват такива. В Европа такъв случай досега не е имало. Могат да се мобилизират около 8-10 на сто от населението за една или друга кауза /това се отнася и за актуалните политически формации, от които нито една не разполага с подкрепа по-голяма от 5 на сто/. А останалите 90 на сто, които създават народа?

Националният интерес означава създаване в страната и на международната арена на условия, благоприятстващи развитието на материалните и културни ценности на българската общност, създаваща народа. Националният интерес би трябвало да означава уважение на демократичните правила на обществения живот, добро качество на законите и тяхното спазване. Националният интерес е и създаването на материални условия за пълното използване на творческите таланти на народа - не само в културата и науката, но и в икономическата инициативност, като икономическата политика трябва да елиминира задълбочаващото се през последното десетилетие изоставане, а не да го задълбочава.

На този фон всеки българин разбира, че в момента никой не формулира и не реализира националните интереси.

Там, където демагогията на нашите “демократи” докосва до позитивна програма, тя веднага се разпада на егоистични интереси.

За разлика от другите народи, реформите ни бяха донасяни отвън и почти винаги с лошо качество. След няколковековното “присъствие” на най-изостаналата Турция започна сблъсък за геополитиката на България между интересите на Англия и Русия, а сега и на САЩ, като англосаксонското ориентиране беше и е трагично за България.

Тази “традиция” продължава да ни преследва. България и сега не намери своите реформатори, въпреки добрия исторически шанс. Сегашните можаха да измислят само едно - да се присъединим към Запада, който ще ни реформира, осъвремени и ще се погрижи за нашето бъдеще. Глупости.

Никой да знае кои отрасли на нашата икономика са най-важни? Как се определя йерархията на ценностите в преговорите с ЕС? Според какви критерии властите определят кои въпроси са с по-малко значение и по кои не можем да отстъпим. Кое е най-важното - интересът на народа или спасяването на кожата на управляващите и на някакви лобита, паразитиращи от властта.

С пълно пренебрежение се отнасяме към онова, което в другите европейски страни е с решаващо значение за бъдещето им цивилизационно развитие - университетите, науката, предприемчивостта.

С какъв интелектуален примитивизъм се роди убеждението, че в Европа искат да ни правят само добрини?

Националният интерес изисква преди всичко гарантиране на сигурността. Само наивниците могат да мислят, че Балканите са станали по-сигурно място и че това ще се гарантира от ЕС или НАТО. Някой да си е задал и въпроса какво означава националната сигурност в условията на свободната европейска конкуренция.

Една от големите трагедии е, че интелектуалната атмосфера на последните години беше доминирана от една преди това напълно маргинална група, без никакъв морален авторитет, която пренесе на големия форум не само своята ограниченост и примитивизъм, но и своите обиди. Така самото понятие “народ” стана политически неправилно. А те плашеха, че експонирането на националния интерес ще доведе до експлозия на популизма като на Милошевич.

Липсата на виждане за бъдещето на основата на националния интерес ни превърнаха в народ трето качество. Приказките, че това стана, защото историята пак нямаше по-добра оферта на нас, са лъжи. Българите не могат да се сърдят на никой друг, освен на себе си.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 93, February 2003
Какво е национален интерес и има ли той почва у нас
Огромните престъпления на пръкналите се след 1990 г. политически маргинали унищожават преди всичко националните интереси...
    Отровата срещу популизма
Катастрофалните процеси в България управляващите се опитват да маргинализират като популизъм, вербална еквилибристика, н...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com