Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Бункерите на властта
Фокус Extra

Фокус Extra

Къде са противоатомните скривалища на лидерите на света?

Никой не знае къде е Саддам Хюсеин. Има десетки подземни убежища, някои от които са с размерите на малки градчета.

Следващият президент на Китай Ху Цзинтао ще наследи от сегашния-Цзян Цзъмин, подземен град под Пекин, построен по времето на Мао, който е огледално копие на надземния. В тази огромна мрежа могат да се скрият 5 милиона души. В нея има магазини, фабрики, училища и кина.

До Бялорецк /в Ямантау, на Урал/ беше построен руският подземен стратегически команден център. На повърхността има само няколко постройки, но под земята се простира град колкото Вашингтон.

Веднага след атаката на 11 септември Джордж Буш отлетя за базата Barksdale в Луизиана. От самолета нареди евакуация на Белия дом, Пентагона, Конгреса, Върховния съд и ЦРУ - общо 20 000 души. От тази база Буш отлетя за Центъра за командване на стратегическите въздушни сили в Offut /Небраска/ на 2000 км от Вашингтон. Тук се намират стратегическите бомбардировачи и балистичните ракети на САЩ. Вицепрезидентът Дик Чейни пък замина за подземния център в Mount Weather - Вирджиния, откъдето ръководеше операцията “Денят на страшния съд”.

Тя се появи още през 50-те години при президента Айзенхауер. Тогава опасността от ядрена война беше реална, както и необходимостта от подземни противоатомни бункери. Президентът на САЩ трябваше да бъде евакуиран на самолетоносач или в един от подземните центрове. В САЩ те са над 40. В началото на 90-те години един от тях беше открит даже под хотела Greenbrier в туристическия център White Sulphur. Той беше убежище за 800 души, най-вероятно за членовете на Конгреса.

Най-важна обаче е базата в Offut - щаб-квартирата на стратегическите сили на САЩ. Триетажният бункер е оборудван със собствена електроцентрала, системи срещу магнитен резонанс и запаси от храна. До него в постоянна готовност са 4 самолета Е-4В, от които също могат да се контролират балистичните ракети. В бункера в планината Cheyenne пък са укрити основните сървъри на правителството на САЩ.

Саддам Хюсеин има няколко десетки подземни убежища, които реално са миниградчета с всички необходими инсталации. Никога не се знае в кое от тях е Хюсеин. Обикновено те са под неговите 70 дворци.

Едно от убежищата беше построено от немска фирма. Стените му са дебели 2 метра и е изолирано с 3-тонни врати. Има няколко етажа, всеки отделен от другите с хидравлични прегради. Най-отдолу е квартирата на Саддам, която без проблем ще издържи и на най-силните подземни бомби, които американците използваха вече в Афганистан.

През 1996 г. ЦРУ успя да стигне до тайните на стратегическата отбрана на Русия. Сред тях беше и огромният подземен обект в планината Ямантау-на Урал, на който работят поне 30 000 строители, дълбаещи скалите на площ колкото целия Вашингтон. Това ще е най-съвременният бункер на света. Строежът започна още по времето на Брежнев. Досега в него са били инвестирани над 7 милиарда долара и може да побере 60 000 души. Запасите от храна и вода ще им дават възможност да прекарат в него половин година. Има и специална филтрираща система срещу ядрена, химическа и биологическа атака. До Яманау беше прокарана специална ж п линия. Бункерът е разделен на няколко сектора. В единия се намира центъра за стратегическо командване. Благодарение на сателитната връзка може да се наблюдава ставащото на повърхността.

Комплексът е на 2000 км. от Москва. Преди да стигне до него руският президент трябва да се скрие в убежището под Кремъл. В Москва огромни скривалища има в метрото, под бившия ЦК на КПСС, под Министерството на отбраната и под ФСБ - на Лубянка. Някои са на няколкостотин метра под земята. От тях с подземна връзка се стига до бункерите във Вороново, Шерапово или до летището Внуково, откъдето са евакуирани в Ямантау.

Най-голямото убежище обаче се намира под Пекин. Има коридори дълги 4000 км и 70 000 км подземни пътища. Ако някой има неговите планове може да излезе на повърхността чак на 100 км. от Пекин. Системата от скривалища е наричана Подземна велика китайска стена.

Строителството й започна през 1969 г. по времето на Мао. След няколко години под Пекин вече имаше огромен град. Китайското ръководство има отделно убежище, откъдето се командват ракетите и спътниците.

В Европа строителството на подземни бункери беше прекратено отдавна.

Правителството на Германия например търси купувач на своя противоатомен мегабункер, намиращ се на 20 км. от Бон, в тунела на някогашното метро. Той има площ от 83 000 кв. м., 897 помещения и конференционни зали - някои за 600 души, 936 стаи и спални.

В Англия до неотдавна месторазположението на атомните убежища беше висша държавна тайна. Такъв беше и супертайният бункер в шотландския St. Andrews, който е за 300 души, включително командния център.

Под Министерството на отбраната в Лондон се намира командният бункер на НАТО. Осем етажа под земята е центърът на генералите, които взимат решенията за военните действия на съюза. Оттук изпращаха самолетите, които бомбардираха Белград по време на войната в Косово.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 93, February 2003
Има ли геофизическа война
Така наречената атмосферна, т.е. геофизическа война, вероятно е започнала. Спекулациите се засилиха в края на 2002 г. и ...
    Изяжте богатите
Въпросът, който си задавам от 30 години, през които обиколих света, е защо едни нации са богати, а други - бедни. Задава...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com