Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Дегенерирането на България
Адалберт Мансардов

Едно от най-големите престъпления на управляващите след 1990 г. е унищожението на българската образователна система и училище.

В България няма образование, има недообразование. Ставащото в училищата и университетите е престъпление.

Сривът в образователната система е безпрецедентен. В момента училищата могат да “улавят” само 3 на сто от талантливите деца. За сравнение в САЩ този процент е 50 на сто.

Какво е реалното състояние в българското образование? Анализът е направен на основата на изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОЕСD), обхващащо 4030 ученика в 38 държави в три раздела - умение да се разбират текстове, математическо и научно мислене.

Картината на българската младеж е трагична. При средна от 500 за проучените държави, при нас средната е 450.

Трагедията е както в световна, така и в европейска пропорция. В Европа сме на едно от последните места, а в света сме зад държави, които допреди няколко години изпреварвахме убедително.

Ако се вземат средните оценки от американския тест SAT, оценяващ компетенциите в края на средното образование, у нас те са под 300 точки, в САЩ над 500 (при максимум 800). Тезата за доброто българско училище е мит. Обратното. То е на едно от последните места, въпреки твърденията на някакви министри, политици, професори или учители.

Има и още един аспект. Пренесените български деца в английски или американски училища в началото наистина се представят добре, но след това, ако не се научат на самостоятелност и активност, бързо се свличат на ниски позиции, защото са научени пасивно да присвояват информацията, а не да я използват за решаването на проблеми.

Американското училище, въпреки че не блести с нищо, е насочено към създаването на успешни хора, учи ги как да постигат успехи преди всичко в живота.

Българското училище не учи на самостоятелност, абсолвентите му имат проблеми с взимането на елементарни решения. Но как да се подготвят за бъдещия живот, когато самите учители не знаят какво е успех в живота? Всеки трети от тях не си купува нито една книга годишно, всеки пети не е прочел нито една нова книга, 45 на сто не четат вестници, а 90 на сто - специализирани издания.

Всеки долар, похарчен в американската образователна система дава 17-20 долара печалба, а в най-добрите средни и висши училища - до 90 долара.

В Европа този показател е 2-3 долара, а в добрите - 9-10 долара.

Това показва, че само ефективното образование е източник на висок жизнен стандарт.

Трагично е и положението при интелекта на българите. Ако коефициентът му, според последната теория, има пряко влияние върху равнището на брутния национален продукт на човек от населението, става ясно защо при нас годишно е само 3500 долара.

След като избрахме пазарната икономика трябва да е ясно, че и в образованието действат нейните закони. “Образованието е същата стока като компютрите и обувките, действа в рамките на пазара и е подчинено на неговите закони. Но в много страни тя не е третирана като стока, а като обществена услуга. “Изваждането на образованието от пазара обаче води до неговото дегенериране” - написа нобелистът-икономист Милтън Фридман.

В България нещата са много по-лоши. Защото дегенериращото образование действа в дегенерирал пазар и още по-дегенерирала обществена среда.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 95, April 2003
Буров: "Фердинанд беше двуфазен"
В няколко броя на “Строго секретно” ще публикуваме отново (първата публикация беше през 1996 г.) архивната единица, съдъ...
    Хей, момичета, Let's fuck off
В нарушение на конституцията Соломон Паси реши да си отвори американска военна база на територията на България. След кое...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com