Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

ООН пред разпадане

САЩ поставиха под въпрос съществуването на ООН. Това е най-голямата криза в историята на световната организация, която беше създадена, за да предотвратява конфликтите. Не предотврати нищо.

Нейната политическа форма, кореняща се във времето на студената война, вече не отговаря на глобалните интереси на САЩ, които предопределят и съдбата на тази структура. ООН се превръща в армия на скъпоструващи чиновници, които се грижат само за своите портфейли. Механизмите на функционирането й загубиха глобалното значение.

Заради това от няколко години сегашният генерален секретар (най-безличният в историята на ООН) Кофи Анан се опитва да я реформира. Това предимно се свежда до контрола върху заплатите на 13 500-те служители. Но много по-важен е другият въпрос - дали ООН може да действа в новите условия?

През студената война ООН все пак изпълняваше ролята на пощенска кутия между САЩ и СССР, които много рядко деляха властта в Съвета за сигурност с Франция и Англия. Двете “големи” взаимно се блокираха, което даваше възможност на много конфликти да не се разгорят. Наред с това ООН беше и параван за различна шпионска дейност.

Най-големите вноски са на САЩ, които поставят въпроса, защо трябва да плащат за организация, която не им се подчинява.

При война без резолюция на ООН САЩ, Англия и техните помагачи трябва да бъдат признати за агресори и техните лидери - за военопрестъпници. Америка ще си изтегли парите и ще подпише смъртната присъда на ООН, която ще остане в историята като офис за дипломатически контакти.

Дали ООН ще сподели съдбата на нейната предшественичка Лигата на народите?

Съмнителна ефективност

През 1988 г. Сините каски на ООН получиха Нобелова награда за мир за преговорите между Иран и Ирак, и споразуменията за Намибия, Никарагуа и Камбоджа.

От началото на 90-те години, след краха на СССР, ООН е напълно безпомощна. Първият конфликт беше в Босна, Сомалия, Таити, Руанда, Ангола. През последните години всички мирни мисии на ООН започваха късно като 29 от споменатите 41 завършиха с фиаско.

След 1 януари 1990 г. по света избухнаха 149 конфликта и 58 войни, като всяка година за въоръжение се харчат 750 милиарда долара.

Мирните мисии на ООН

След 1948 г. Съветът за сигурност на ООН проведе 54 мироопазващи мисии, от които 41 след 1 януари 1990 г. Тяхната главна задача е да се реализират мирните споразумения в конфликтните райони и създаването на буферни зони. През 2002 г. в тези мисии взеха участие 40 000 души от 89 държави.

Колко струва и кой плаща

За мисиите на ООН през последните 12 години бяха изразходвани годишно по 2 милиарда долара. Най-много - 3,6 милиарда, струваха операциите през 1993 г. в бивша Югославия и Сомалия. В бюджета на ООН през 2001 г. вече липсваха 2 милиарда долара. ООН е в голяма финансова криза.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 95, April 2003
Кой ще спечели от войната
Първи от войната в Ирак ще спечелят фирмите, предлагащи услуги за нефтения сектор Schlumberger, Bechtel и Halliburton (б...
    Израел и войната срещу Ирак - на хоризонта е огнена буря
Характерно е колко рядко Израел се споменава във връзка с войната на САЩ срещу Ирак. А именно ролята на Израел допринася...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com