'24 | '23 | '22 | '21 | '20 | '19 | '18 | '17 | '16 |
'15 | '14 | '13 | '12 | '11 | '10 | '09 | '08 | '07 |
'06 | '05 | '04 | '03 | '02 | '01 | '00 | '99 | '98 |
Геополитически анализ на “Строго секретно”
Войната срещу Саддам Хюсеин донесе на САЩ една неочаквана от тях загуба, която е най-голямата за последното столетие, и един проблем, който ще бъде най-големият през започналия век. Загубата и проблемът имат едно име - Европа.
Дали от двете страни на Атлантика може да се говори за започването ако не на студена, то на хладна война?
Американците имат намерение да използват Ирак като междинна бензиностанция по дългия път към новия Американски свят - Pax Americana, т.е. премоделирането на геополитическата обстановка не само в Близкия изток.
Всичко би могло да е и комично. Буш например до миналата година не знаеше, че в Ирак живеят два вида араби - сунити и шиити, да не говорим за някакви малцинства, като кюрдите или тюркмените. За него беше достатъчно, че там има много нефт, който ще зареди американците за години и ще направи зависими от тях всички, на първо място Европа.
Тя обаче няма намерение да бъде маргинализирана и изблъскана в периферията. Политическите и икономически амбиции на Германия и Франция са много по-големи от рамката, в която се опитва да ги набута Вашингтон.
Това е и краят на НАТО.
Стигна се до ситуация, в която САЩ могат да действат във военен план без НАТО, а за “старите” европейци - Германия и Франция, този блок вече не е нужен.
Сега НАТО е нужен на САЩ, само за да държи под контрол новите си източноевропейски и балтийски васали, като “защита от непредсказуемата руска мечка”. На това обаче вече и идиотите не вярват, освен тези в София. Разбира се, тях нищо добро не ги очаква, както от “старите” европейци, така и от въпросната мечка.
Онова, което трябваше да се случи, се случи. На срещата на високо равнище в Атина за приемането на новите 10 страни-членки в ЕС бяха направени снимките, всички казаха, че това е огромен успех и си тръгнаха. Оказа се обаче, че не е точно така. Защото в Атина отново се разбра, че решаваща роля в Европа имат не САЩ, а Париж и Берлин, които са оста на европейската интеграция вече 50 години. По този начин онова, което трябваше да бъде един слънчев ден в Атина, стана доста мрачно напомняне на новите членки откъде ще получават парите в ЕС.
Това стана ясно и на минисрещата на високо равнище в Брюксел на Франция, Германия, Белгия и Люксембург, където нещата отидоха още по-далеч, в посока, която предвиждахме. Четирите страни взеха решение за създаването на нов военен съюз в рамките на Европейския съюз, който ще е противотежест на НАТО и за изграждането на сили за бързо реагиране около същата френско-германска ос. Няма никакви илюзии за какво става дума. Французите отдавна искат да изтласкат САЩ от европейската отбранителна система.
Английският премиер Блеър се опита да предупреди Ширак за “неприемливостта от превръщането на Европа в съперник на САЩ”. Последва отговор - Европа може да мине и без Англия, което е истина.
Новата отбранителна структура в Европа трябва да се превърне във въоръжени сили на ЕС под наименованието Европейски съюз за сигурност и отбрана (European Security and Defense Union - ESDU). САЩ биха искали тази сигурност да остане в рамките на доминирания от тях НАТО. Европа не иска.
Механизмът на изграждането на единните въоръжени сили на ЕС беше представен на главите на конвента, които пишат новата конституция на Европа, която няма да се хареса на САЩ.
Всъщност съвместната отбранителна инициатива в Европа не е нова. Корените й са още в 50-те години, особено при генерал де Гол, който през 1967 г. изведе Франция от Военния съвет на НАТО.
И сега Франция е в авангарда на противопоставянето на САЩ и определи войната в Ирак като “тест за пълнолетие”, което беше в доста ясна форма съобщено преди няколко месеца на нашите “политици”. За да стане кошмарът на Белия дом пълен министърът на отбраната на Франция съобщи, че в единната европейска отбрана ще участва и Русия.
Е, какво ще остане от НАТО?
“НАТО се състои от 18 джуджета и САЩ” - заяви премиерът на Белгия Верховстадт на срещата в Брюксел. Сега джуджетата напускат великана, за да си създадат собствени въоръжени сили.
Икономическата сила на Европа, в която живеят над 300 милиона души, за първи път си постави задачата за самостоятелна военна мисия.
Аналитиците си дават сметка, че без Англия, на Франция и Германия ще бъде трудно да създадат ефективна система. Но те си дават сметка и за нещо друго. Както заяви френският външен министър Доминик де Вилпен “Англия е форпост на американизма в Европа” и че “новата идея не е съюз срещу САЩ, а срещу техния еднополюсен свят, заради което е необходима силна Европа, наред със силните САЩ”.
Канцлерът Шрьодер допълни: “Разширена Европа се нуждае от нова политика. Проблемът е в това, че в НАТО има твърде много Америка и твърде малко Европа”.
Европейските сили за бързо реагиране ще се създават на базата на френско-немски бригади, с подразделения на белгийския спецназ и люксембургското разузнаване. Не по-късно от юни 2004 г. ще бъде създадено и европейско стратегическо командване на въздушния транспорт и специални части за защита от ядрено, биологическо и химическо оръжие. Ще бъде създаден и колективен орган за планиране и ръководство на военни операции. Реално става дума за пълна мобилизация за изграждането на нова армия. Засега не се говори за увеличаване числеността на военнослужещите, но толкова мащабни мерки едва ли ще минат без него. До 2004 г. ще бъде създаден и многонационален генщаб.
Това означава, че самостоятелните сили в Европа не само ще се създават. Те ще се създават по възможно най-бързия начин. Наред с изграждането на Еврокорпуса се появява и въпросът за създаването на Агенция на ЕС за покупки на оръжие (което трябва да се знае и в нашия Генщаб). Американците никога няма да купят оръжие от България. Напротив. Те ще съсипят всичко, както направиха с “Терем”. Но Европа би могла да ни включи в своите програми за превъоръжаване на основата на опита в използването и ремонта на руското оръжие (Русия ще бъде поканена под една или друга форма в Еврокорпуса).
Идеята за Еврокорпуса беше приета на 20 ноември 2000 г., когато ЕС реши да създаде независима от САЩ военна структура с численост 60 000 войници до 2003 г., което беше най-важната европейска инициатива след студената война. САЩ постоянно са срещу нея, защото знаят, че тя лишава от смисъл съществуването на НАТО.
Вашингтон се опитваше да подчини създаването на Еврокорпуса на командването на НАТО, но това не се получаваше. Конфликтът тлееше тихо докато не се разгоря до противоречието между Стария и Новия свят.
Самостоятелната европейска армия е удар срещу стратегическите планове на САЩ, а именно:
- да не се допусне появата на конкурентна сила в Европа, Азия или на територията на бившия СССР
- да се поставят под контрол ключовите геополитически пространства, чието консолидиране би могло да доведе до появата на нов геополитически конкурент
- да се запази с всички средства структурата на еднополюсния свят под американска хегемония
- да се предотврати появата на международни структури, които да не са под американски контрол.
Но сега става дума именно за създаването на силен и самостоятелен военно-политически център в Европа, който ще бъде конкурент на САЩ.
САЩ противодействат чрез опит за създаване на нова буферна зона между Франция - Германия и Русия. Засега активно използват Полша.
Подобна тактика САЩ използват и спрямо България. Опасността за нас е огромна. Това е качествено нова ситуация, нуждаеща се от ново политическо мислене, от нов политически екип, който да го реализира, от нова концепция за нашето европейско интегриране.
...- Време за големите бомби и големите батальони
- Ракетите ще летят само 5-10 минути. Ще изпепелят 99% от хората
- Курската криза – защо и какво след нея.
- Израел: Трета близкоизточна или Трета световна /ядрена/
- Нашият голям анализ: Всичко за „мръсната бомба“ на Украйна. Кой я даде на Киев.
- Украинският нацизъм + израелският ционизъм = световна ядрена война
Issue 97, June 2003 |
SARS War Никой не знае какво предизвиква “пожарът на дробовете”, т.е. тежкият остър респираторен синдром - ТОРС (на английски Sev... ⇨ |
Българската квадратура на триъгълника Войната в Ирак постави един неизбежен въпрос - дали НАТО продължава да съществува, дали е съюз, основаващ се на общи гео... ⇨ |