Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Българската квадратура на триъгълника
Николай Топчиев

Войната в Ирак постави един неизбежен въпрос - дали НАТО продължава да съществува, дали е съюз, основаващ се на общи геополитически интереси или е само инструмент на новите цели на САЩ.

На този фон пък се появява друг въпрос - дали НАТО вече отговаря на интересите на Европа, което ражда най-важният за нас въпрос, какво ще прави България в НАТО, и в какво НАТО ще влизаме - в американско, американско-европейско, американско-европейско-руско, или в никакво?

Отговорът е - в американско, т.е. в никакво. Режимът, начело с най-големите политически неграмотници в новата история на България - Кобургготски и Паси, ще остане в нея с “решаването” на българската квадратура на натовския триъгълник.

Най-опасният момент в това геополитическо тъпоумие е изразената от тях готовност да дадат американски бази на наша територия.

Да скицираме накратко новите военни реалности.

В началото на април САЩ съобщиха, че започват предислоциране на своите въоръжени сили и бази по света - Саудитска Арабия, Германия, Южна Корея и т.н. Зад това съобщение се крия цялостно предифиниране на американската военна сила. Това е новата им доктрина, в която на НАТО се определя различна роля в началото на нова ера.

До събитията от 11 септември 2001 г. пространствената доктрина на САЩ се градеше на структурата, създадена през Студената война и насочена към възпирането на СССР с изнесени бази в Германия, Норвегия, Турция, Япония, Тайван, Филипините, Южна Корея. Но основните сили се намираха в самите САЩ. Техните части по света можеха да бъдат подсилвани само от сили, идващи от САЩ през въздушни и водни пространства, контролирани от САЩ. СССР беше по-силен в ядрено отношение и оперираше на по-къси снабдителни линии. Заради това САЩ третираха ядрените оръжия като гарант за сигурността си и баланса на силите.

До 11 септември тази архитектура се запази в основни линии. Но НАТО вече нямаше непосредствена военна цел. Нито НАТО, нито американските сили в Германия бяха необходими, за да възпират СССР и атака от Изток.

След 11 септември ситуацията се промени драматично. Страните, които бяха важни за САЩ през студената война - преди всичко Германия, вече нямат почти никакво значение. Не е важна и Норвегия. Най-важни в момента са държавите в Близкия Изток и Централна Азия.

Вашингтон има две задачи. Едната е прякото разполагане на части в ислямския свят, втората е изграждането на нови съюзи със страни, чиито стратегически цели съвпадат с тези на САЩ и които географски са подходящи за тези операции.

Именно в този контекст влиза и България. Но стратегическите й цели не съвпадат с американските и противоречат на европейската ни ориентация. България обаче е географски подходяща за американската операция. За да неутрализира това противоречие между стратегията и географията ни САЩ се нуждаят от марионетки в София. И в момента ги имат.

Засега ролята на България е резервна по отношение на Турция, която продължава да е най-важната за САЩ страна в района.

Но Турция отказа на американците да използват територията й във войната срещу Ирак. Те нямаха и пълен достъп до базите в Саудитска Арабия.

Заради това САЩ изграждат нова структура, предвиждаща базиране в държави в близост до ислямския свят и Русия.

България и Румъния са подходящи за тази логистика. Те са по-важни от Полша и балтийските държави, заради очертаващата се там несигурност. Същото се отнася и за Унгария. Несигурно е и дислоцирането на американците в Южна Корея и Япония, заради проблемите със Северна Корея.

По този начин България е въвличана в глобалната политика на САЩ, чиито цели по никакъв начин не съвпадат с нашите стратегически цели. До една-две години ще има много американски части в Югоизточна Европа и много малко - в Германия. България и Румъния, които не са в НАТО стават по-важни за САЩ, отколкото например Белгия или Дания. Но това противоречи на интересите на основните европейски държави.

Ето защо влизането на България и Румъния в НАТО, който действа с консенсус, ще е безпредметно от гледна точка на гаранциите за националната им сигурност. Германия, Франция или Белгия никога няма да ни дадат никакви гаранции при участие в нови войни на САЩ.

НАТО беше създаден като инструмент на колективната сигурност. Атаката срещу един член означаваше атака срещу всички. Това вече не е вярно. Същността на НАТО се подменя с двустранни договорености, които САЩ изграждат и елиминират традиционните съюзи, което е фундаментално и глобално преструктуриране.

Проблемите Европа-САЩ биха били по-малки ако те, както в миналото, бяха със съвпадащи или паралелни икономически интереси. Но това също не е истина. Европа и САЩ се оформят като основни икономически и геополитически съперници. Европейците ще имат все по-малко желание да участват в НАТО, което отговаря на интересите на САЩ. Стремежът на САЩ и Англия е “единна и свободна Европа” под техния контрол. Но главната цел на Франция и Германия се свежда до изграждането на “Голяма Европа” под патронажа на основните европейски държави, която ще включва и Русия, но няма да включва новите сателити на САЩ като България.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 97, June 2003
Европа срещу Америка - новата студена война
Войната срещу Саддам Хюсеин донесе на САЩ една неочаквана от тях загуба, която е най-голямата за последното столетие, и ...
    Голяма Европа - неизбежна
Европа и Русия се съюзяват, за да се противопоставят на глобалното присъствие на САЩ. Започва изграждането на Голяма Евр...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com