Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Голяма Европа - неизбежна

Европа и Русия се съюзяват, за да се противопоставят на глобалното присъствие на САЩ. Започва изграждането на Голяма Европа, съставена от Европейския съюз (ЕС) и Общността на независимите държави (ОНД). Налице са редица признаци, че в най-важните европейски държави векторът става проруски, а в Русия - проевропейски. Путин и неговият щаб постепенно изоставиха своята проамериканска линия и започнаха реализирането на по-реална цел - Москва, заедно с Берлин и Париж, да стане водеща сила в обединена Европа. Русия предлага да въведе и другите държави от ОНД в Европа. Тя пък ще насърчава интегрирането на постсъветските държави, за да ги включи в сферата на обединеното влияние по оста Париж-Берлин-Москва. На това се дължи и решението за формиране на общоевропейско пазарно пространство, включващо ЕС и ОНД.

Заради своите размери и военна, политическа и икономическа сила Русия е логичният лидер на интеграционните процеси в ОНД. Това е съществена промяна. Досега Москва се опитваше да ги обедини около себе си. Сега иска да ги обедини, за да влязат заедно в Голяма Европа.

На какво се дължи тази промяна в стратегията на Русия и Европа? Москва се нуждае от съюзници, за да се възстанови значението и ролята. А стремежът на САЩ към глобално доминиране се нуждае от слаба и разнебитена Русия, което не е в интерес, както на самата Русия, така и на Европа. Путин премества тежестта на равновесието между Европа и големите азиатски сили - Китай и Индия, към Европа, с което акцентира, че Русия се идентифицира културно и геополитически повече с Европа, отколкото с Азия.

Войната в Ирак показа на Путин две важни неща. Колкото и да се опитваше да помага на Вашингтон там не направиха нищо, за да се съобразят с интересите на Москва. САЩ реализират своите цели за сметка на Русия и другите световни играчи.

Това принуждава Кремъл да действа срещу нарастващата американска сила. Един от начините Москва да се противопостави на САЩ в Евразия е да интегрира постсъветските държави и да ги поведе към Голяма Европа. Тя от своя страна ще насърчава и помага на Русия да направи това, за да не попадат тези държави под американско влияние. Това означава, че сега за Украйна, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Армения и Беларус пътят към Европа ще минава през Москва.

Това пък ще ги принуждава да изгладят различията и по едни или други въпроси. Обединяването на Европа - икономическо, политическо и военно, трябва да става бързо, докато САЩ са затънали в “демократизирането” на Близкия Изток.

Интегрирането на Европа с Русия е неизбежно и заради други причини. Според прогнозите процесът на глобализирането ще намалява ролята на ЕС. Към 2050 г. делът на Европа в световната икономика ще бъде само 12 на сто, а не 22 на сто, както сега и еврото ще бъде второстепенна валута. САЩ ще запазят технологичното си превъзходство. Голям Китай (в който ще влиза и Тайван) ще бъде 25 на сто от световната икономика, а ролята на японско-корейския район ще намалява.

Причините за тази прогноза са, че в Европа до 2050 г. броят на трудовоактивното население ще спадне от 331 на 243 милиона.

По-благоприятният сценарий предвижда създаване на зона за интегрирано развитие - Голяма Европа, в която ще влязат Русия и арабските страни от Северна Африка. По този начин общото население на зоната към 2050 г., даже при неблагоприятната демография в Европа, Русия и ОНД, ще бъде над 600 милиона души, което при по-амбициозен вариант може да превърне тази зона в район на “съвместното процъфтяване”.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 More from Strogo Sekretno
 

 Issue 97, June 2003
Българската квадратура на триъгълника
Войната в Ирак постави един неизбежен въпрос - дали НАТО продължава да съществува, дали е съюз, основаващ се на общи гео...
    Войната между долара и еврото
Политическите отношения между Европа и САЩ не са стигнали до открита война, но тя вече се води между еврото и доларът.Ср...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com