Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
'24'23'22'21'20'19'18'17'16
'15'14'13'12'11'10'09'08'07
'06'05'04'03'02'01'00'99'98
 
User ID
Password

Планетарна дислокация на САЩ
Военен анализ на “Строго секретно”

САЩ започнаха най-крупната в своята история реорганизация на войските си, разположени в чужбина. В основата е преориентирането на американската отбранителна стратегия “срещу новите заплахи”, в чиито рамки се планира да се премине от системата на крупни постоянни военни бази към система от гъвкави и мобилни съединения, използвани там, където се появи необходимост. “По този начин - както заяви зам.-министърът на отбраната Пол Волфовиц - ще може да се постигне по-ефективна военна сила на по-голямо разстояние с по-малка численост на силите, което дава възможност да бъдат разполагани по нов начин”.

Ключова роля в плановете на Пентагона се определя на Полша, страните от Прибалтика, Румъния и България, на чиито територии ще бъде прехвърлен американският контингент от Германия. Това е нарушение на основополагащия акт Русия - НАТО, в който се казва, че на територията на новите членки съюзът няма да осъществява допълнително постоянно разполагане на съществени военни сили. Освен това Литва, Латвия и Естония засега нямат намерение да се присъединят към Договора за конвенционалните въоръжени сили в Европа.

През април Доналд Ръмсфелд съобщи за предстоящо изтегляне на американските части от демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея. Американският контингент там е 37 000 войници, друг - от 41 000, е в Япония.

Най-голямата перестройка на американското военно присъствие предстои в Европа и Средния Изток. В момента в Германия има 68 700, в Италия - 12 400 и в Англия - 12 200 американски военни. Те ще бъдат дислоцирани в Полша, България, Средна Азия, Катар...

Новата мрежа от бази ще отговаря на онова, което вече се нарича “пояс на нестабилността”, който се е проточил от Андите - в южното полукълбо, през Северна Африка и Южна Европа, до Близкия Изток и Югоизточна Азия. Това ще се нуждае от фундаментални промени в начините на доставка на американските сили по въздушен и морски път. Това ще бъдат компактни сили за бързо разгръщане на бази, на които предварително ще бъдат доставени техника и оръжие.

САЩ ще запазят възлови бази (hubs) на американска територия - например на остров Гуам, Англия и вероятно в Япония. Вместо ликвидираните бази в Саудитска Арабия, Турция, Германия и Южна Корея ще бъдат създадени десетки “спартански бази” за бързо разгръщане forward operating bases в Южна Европа, Азия и в Близкия Изток. Те ще бъдат поддържани от минимален постоянен персонал.

В Германия американците биха искали да продължат използването на военно въздушната база Рамщайн. Не е изключено обаче тя да бъде закрита и нейните служещи, в рамките на шестмесечна ротация, да прелитат от САЩ на бази в Полша, България и Румъния, които се намират по-близо до Русия. Това не се укрива в новата доктрина.

Повишената военна активност се проявява не само в Европа, но и в Азия. Изучава се възможността за нови бази в Северна Австралия, Филипините и даже във Виетнам.

Големи надежди САЩ имат и с военното си присъствие на територията на страните от ОНД, което трябва да стане постоянно. Акцентът се поставя върху Грузия и Азербайджан, напълно преориентирани към САЩ. За зона на жизнените интереси на САЩ беше обявен и Каспийският район.

На фона на военнополитическите грешки на Путин, като немотивираното изтегляне от Балканите, закриването на базите в Лурдес (Куба) и Камран (Виетнам), както и допускането на вакуум в сигурността на постсъветското пространство Вашингтон сега бърза.

На 23 май Буш направи изказване, в което махна думата “национална”, от Националната система за противоракетна отбрана и съобщи, че отсега тя ще бъде “международна”, т.е. глобално.

Полша вече съобщи, че нейната отбранителна компания ще сътрудничи с американския Boeing в изграждането на системата. Американците работят в Дания и Гренландия за модернизирането на радиолокационните станции за ранно предупреждение в Арктика, което е необходимо за следенето на ракетите, излитащи от Близкия Изток.

Турция и Индия искат да купят американско-израелския противоракетен комплекс Arrow. Тайван води преговори за зенитно-ракетните комплекси Patriot с неговата нова модификация PAC-3.

Появи се обаче силен конкурент. Това е новият руски зенитно-ракетен комплекс “Триумф” с повишена скорострелност и далечина на огъня, който според специалистите е много по-добър от американския Patriot.

...

 
       READ MORE / ПРОДЪЛЖЕНИЕ 
 

 Issue 98, Jul-Aug 2003
Архитектът на “Новия свят” с мисия невъзможна и недопустим провал
Когато Джордж Буш обявяваше края на военните действия в Ирак, нямаше на раменете си плаща на римския император. Но много...
    Следващата жертва - Иран
Налице са признаци, че САЩ готвят нова война или хирургически удар. Налице са признаци, че следващата жертва ще бъде Ира...

 



 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com