Krassimir Ivandjiiski
Home Archive Search Sponsors About us Contact

Translate
Select Language
Babiš o ČEZ: Z dění v Bulharsku jsem šokovaný


27. února 2018 13:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš o prodeji firem ČEZ: Z dění v Bulharsku jsem šokovaný

 

 „Špatné je, že je společnost tak rozdělená,“ uvedl Babiš. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) se nelíbí události, které kvůli prodeji firem ČEZ v Bulharsku v posledních dnech nabraly divoký vývoj. Podle Babiše se na miliardový obchod snesl stín pochybností, který bude chtít od vedení energetického gigantu vysvětlit.

 

LN Považujete za správné, že ČEZ dotáhl do konce prodej své bulharské větve?
Je to otázka, na kterou se mi těžce odpovídá. Od počátku jsem kritizoval manažery ČEZ za jejich počínání na Balkáně. Považuji jejich transakce za nevýhodné, netransparentní a podivné. U prodeje firem v Bulharsku mě generální ředitel ČEZ Daniel Beneš od začátku ubezpečoval, že jde o transparentní proces s jasnou a známou protistranou (míněna bulharská firma Inercom). Řekl mi, že na celé dění dohlíží dozorčí rada, která je průběžně o transakci informována.

LN V Bulharsku jsou vývojem prodeje překvapeni. V pátek kvůli obchodu rezignovala ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Překvapil vás takto razantní krok?
Jsem v šoku z toho, co se děje v Bulharsku. Premiér Bojko Borisov navíc uvedl, že celou věc vyšetřují různé orgány. Vůbec té současné situaci nerozumím. Pan generální ředitel ČEZ by měl vysvětlit dozorčí radě, co se děje. Vývoj situace vrhá na transakci velice negativní světlo.

Bankovní stíny nad obchodem ČEZ. Prodej v Bulharsku nadzvedl dva premiéry

LN Považujete postup a podpis smlouvy s Inercomem za ukvapený? Měla dozorčí rada obchod zkontrolovat důkladněji?
To nevím. Vím jen, že zástupce ministerstva financí, konkrétně pan náměstek Ondřej Landa, se dlouhodobě na transakci netvářil. Podle našich informací a informací z médií se nám zdálo, že protistrana, Inercom, byla podivná. Vedení ČEZ nás ale ubezpečovalo, že je vše v pořádku. Navzdory tomu v Bulharsku odstoupila ministryně energetiky… 

LN Řešil jste případ s bulharským premiérem? Podle bulharských médií jste si v pátek telefonovali.
Ne, nevolali jsme si. Viděli jsme se v Bruselu, ale neřešili jsme to, nešlo o bilaterální jednání a nebyl čas.

LN A plánujete s ním o věci diskutovat?
Nemohu to příliš řešit, protože ČEZ není státem stoprocentně vlastněná firma. Dobře víte, že v minulosti jsme se snažili zabránit prodeji bytů ČEZ v Písnici a problémům jejich nájemníků. ČEZ nás ale nerespektoval, víceméně si tato společnost dělá, co chce. ČEZ je stát ve státě.

ČEZ v Bulharsku

LN V pondělí LN informovaly o tom, že část peněz Inercomu přislíbily firmy spojené s gruzínsko-ruským miliardářem Paatem Gamgoneišvilim. Pochybnosti nad tímto podnikatelem mimo jiné spočívají v tom, že uvázl v celosvětových kauzách s daňovými ráji Paradise Papers a Offshore Leaks. Neměla být taková skutečnost pro dozorčí radu ČEZ stopkou pro celou transakci?
Samozřejmě to působí negativně. Znovu opakuji, výstražná je pro mě reakce bulharských politiků a rezignace bulharské ministryně. Všechno to jsou negativní informace.

LN Bulharská rozvojová banka popírá, že by firmě Inercom, která to uvedla v podkladech pro dozorčí radu ČEZ, dala v dané transakci nějakou garanci či projevila zájem refinancovat úvěr od Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Není to další problém pro důvěryhodnost obchodu?
Pokud by někdo podal dozorčí radě ČEZ lživé informace, byl by to velký problém. Jsem velice nepříjemně překvapený. Působení ČEZ v Bulharsku nebylo výhodné, prodej tamních firem měl špatnou situaci vyžehlit. Uvidíme, jak to celé dopadne. Těžko mohu za ČEZ mluvit, není to plně státní firma.

 

Ondřej Koutník

 

 

Zdroj: https://byznys.lidovky.cz/babis-z-deni-v-bulharsku-jsem-sokovany-dhd-/firmy-trhy.aspx?c=A180227_132434_firmy-trhy_ele


  

 
"Строго секретно" излиза от 1991г. Вестникът е уникално издание за кулисите на висшата политика, геополитиката, шпионажа, финансовите престъпления, конспирацията, невероятното, трагичното и смешното.
Strogo Sekretno is the home for the highest politics, geopolitics, geo-economics, world crisis, weapons, intelligence, financial crimes...
(c) 1991-2024, Strogosekretno.com, All Rights Reserved
Contents may not be reproduces in whole or in part without permission of publisher. Information presented in Strogo Sekretno may or may not represent the views of Strogo Sekretno, its staff, or its advertisers.
Strogo Sekretno assume no responsibility for the reliability of advertisements presented in the newspaper. Strogo Sekretno respects the privacy of our subscribers. Our subscriber mailing list is not available for sale or sharing.
Reprint permission: contact@strogosekretno.com