САЩ-ИРАН: барабаните на войната
Krassimir Ivandjiiski
Published April 2010
Дали войната на САЩ и Израел срещу Иран наближава? Последните съобщения отново са тревожни. Според някои от тях американците са изпратили на военната база на остров Диего Гарсия в Индийския океан 195 "умни" насочвани бомби Blu-110 и 192 тежки Blu-117. Това съвпадна със спекулациите на някои експерти, че американските бомбардировачи са "готови да унищожат 10 000 цели в Иран само за няколко часа."
Подобни информации и дезинформации се появяваха и в миналото и по принцип Иран, Русия и Китай реагираха спокойно на тях. Но ако се поставят последните на фона на прогнозите за нов катастрофален финансово-икономически срив на САЩ, те могат да са наистина тревожни. Близостта на о-в Диего Гарсия до Иран може да се използва за американска атака срещу ядрените инсталации в Иран, като предвидените за атаката количества и тонажи бомби (чиято ефективност според повечето експерти ще е минимална) предполага използването на американски бомбардировачи.
При евентуална атака Иран ще противодейства с руските С-200, които ще чакат американските бомбардировачи В-52, с модифицираните Бук-Б1 за В-2, както и с китайската версия на С-300, комбинирана с Печора S-125 и Тор М-1 за директно унищожение на Blu-110 и Blu-117.
Атака на САЩ и Израел срещу Иран само за няколко дни ще се превърне в Трета световна война. Ясно е, че засега информационната война продължава и ескалира.
Президентът на Иран Ахмадинеджад в средата на февруари заяви, че Израел ще започне война "през пролетта или лятото, но все още не е взел окончателно решение." Едновременно Ахмадинеджад предупреди, че световните сили ще съжаляват за налагането на евентуални нови санкции срещу Иран.
Подготовката на САЩ и Израел върви по два канала. Първият е така наречената "нова политика" за привличане на всички страни около нови санкции срещу Иран. Но Русия, въпреки своята непоследователна позиция, свързана с доставките на С-300 за Иран, отговори, че е срещу "налагането на унищожителни санкции срещу Иран." Пекин пък е въобще срещу каквито и да било санкции.
Втората линия е подготовката на САЩ и Израел за военния вариант, който се разработва от 2003 г., т.е. веднага след инвазията на НАТО в Ирак. Според някои експерти войната срещу Иран ще е в рамките на следващите 18-24 месеца.
Началото ще е атака на Израел срещу Иран. След кратък ядрен обмен (разбира се, ако Иран притежава ядрени оръжия), светът ще потъне в хаос и страх. Войната ще се съпровожда от обмен на ядрени и био- удари, като целта ще бъде не само Иран, но и Китай. Войната ще продължи да се разширява. Световната инфраструктура ще престане да действа.
Това ще е само началото. След него ще започне истинската ядрена война с колосални унищожения. Населението на планетата ще бъде редуцирано поне с 50 процента.
САЩ и Израел могат да нападнат Иран по няколко начина, сред които:
- израелските въздушни сили атакуват от Израел
- военноморските сили на САЩ и Израел атакуват от северния район на Персийския залив
- Израел и САЩ атакуват от Северен и Южен Ирак
- възможни въздушни атаки на САЩ от американската база в Баграм в Афганистан
- възможни американски атаки от държави в района на Каспийско море.
Най-вероятната опция ще бъде атака на американски самолетоносачни групировки в Персийския залив и с бомбардировачи от Диего Гарсия, подпомагани от израелски военни кораби и подводници, въоръжени с ракети с ядрени заряди.
Последиците за района ще бъдат унищожителни от ядреното замърсяване в радиус около 2000 км, в които влиза и България, в течение на първите няколко дни. Радиацията ще бъде много по-силна от катастрофата в Чернобил. Останалите райони на планетата ще бъдат заразени до 7-10 дни след атаката, в зависимост от силата на въздушните и водни течения. Радиоактивните наночастици ще атакуват директно човешката ДНК, което ще доведе до срив на неговия генетичен код.
САЩ вече удвоиха оръжейните запаси в Израел, които тази страна може да използва. Атаката вероятно ще започне, когато новата американска супертежка бомба (МОР) бъде готова. Пентагонът оказва давление върху Боинг да ускори производството и използването на бомбата до юни 2010 г., почти две години по-рано от началните срокове. САЩ ще използват и МОАВ. Взривът на въздушния вариант на тази бомба беше преди години в Ирак и Афганистан.
Атаките могат да бъдат нанесени само с участието на ВВС на САЩ, преди всичко на бомбардировача В-2. Ще припомним, че супербомбата (МОР) има такава унищожителна сила, че може да предизвика земетресение, което я определя като оръжие за масово унищожение. Една от версиите за земетресението в Хаити е дълбочинно използване на МОР. В-2 могат да носят две такива бомби и ще бъдат основна цел на иранската военна авиация. Заради това американците ще летят на големи височини и ще изстрелват самонасочващите се бомби далеч от целите, даже извън въздушното пространство на Иран.
Но тук се появява въпросът за тактиката на Техеран и кой ще удари първи - САЩ, Израел или Иран. Характерна е последната визита на Ахмадинеджад в Сирия и последвалите изявления, че техният съюз е непоклатим. Известно е, че между тях има и секретни клаузи, в случай на военна заплаха от страна на САЩ и Израел. Какви са те - никой не знае.